úvodná stránkamapa stránkykontaktyrýchle odkazy
magyar változat
HU
english version
EN


Hlavné námestie

Cena Pro Urbe 2004 - Spevácky zbor Szepsi Asszonykórus

Ľudová pieseň znie väčšinou tam, kde sa pracuje, zabáva alebo sa ľudia jednoducho dobre cítia a zaspievajú si k tomu. V tomto duchu pracuje spevokol Asszonykórus už 25 rokov. S úspechom uchováva a šíri miestnu ľudovú tradíciu. Vyhľadáva a oprašuje staré ľudové piesne, ktoré zaraďuje do svojho repertoára a vystupuje v tradičných krojoch. Počas 25-tich rokov nielen spevom šírili kultúru v rôznych oblastiach nášho života.
Spevokol sa stal neodmysliteľnou súčasťou a pevnou baštou maďarskej kultúry v meste i širokom okolí. Natoľko prenikli do sŕdc nás všetkých, akoby tu boli odjakživa. To je sila kolektívu 16-tich žien, ktoré neochvejne idú príkladom, čerpajúc energiu z odkazu svojich predkov. života.

Aj keď hovoríme o sile kolektívu, boli tu zaváhania, prejavila sa jednoduchá ľudská slabosť. Lenže zvíťazil vytýčený cieľ, sebazaprením a samozrejme pod dôsledným vedením. Keď pred vystúpením oblečú posledný kus kroja, navzájom si uviažu šatky, akoby vzali na seba aj zodpovednosť, ktorú dlhujú svojim predkom. Naraz sa stanú sebavedomejšími, disciplinovanejšími a čo je hlavné, vo všetkej skromnosti zároveň hrdými. A to sa nedá naučiť niokde, to človek musí cítiť, musí to prameniť z jeho vnútra.

Spevokol Szepsi Asszonykórus bol založený v roku 1978 z iniciatívy Miestnej organizácie Csemadok-u. Odvtedy, za 25 rokov svojej existencie dôstojne reprezentuje mesto na rôznych folklórnych slávnostiach a súťažiach, kde dosahuje vysoké ocenenia, z ktorých spomenieme len tie novšie:

  • v roku 2002 získal spevokol cenu „Zlatý páv“ od Štátnej rady spevokolov v Maďarsku
  • v celoslovenskej súťaži „Tavaszi szél“ – Jarný vietor, získali cenu kvality
  • v roku 2003 na celoštátnej súťaži spevokolov „Bíborszínű szép rózsa“ – Krásna purpurová ruža získali hlavnú cenu i ďalšie ocenenia.

Vedúcou ženského spevokolu je Sarlós Nagy Ildikó.

 

Ženskému spevokolu „Szepsi Asszonykórus“ udeľuje Mestské zastupiteľstvo v Moldave nad Bodvou cenu PRO URBE za rok 2004 za 25-ročnú činnosť, za šírenie a uchovávanie miestnych ľudových tradícií a za dôstojnú reprezentáciu mesta i regiónu.

Mestský úrad

Školská 2
04552 Moldava nad Bodvou
tel.: 055 4880211, fax: 055 4603221
msu@moldava.sk | www.moldava.sk
Mesto Moldava nad Bodvou © 2001-2012    |    webmaster: Tibor Pásztor