úvodná stránkamapa stránkykontaktyrýchle odkazy
magyar változat
HU
english version
EN


Pohľad

Diskusné fórum

registracia

Uspesny Moldavcania

tému otvoril: jozefhv (10. januára 2011, pondelok - 15:16)
IP10. januára 2011, pondelok - 15:21
jozefhv
Dnes som sa dočítal o úspešnom Moldavčanovi...Nech sa páči
príspevok:Nový prednosta Lunika IX: Bez spolupráce všetkých zainteresovaných sa veci správnym smerom nepohnú
Zdieľať na Facebook fb
Monika Sinuová
| 14. 12. 2010

Košice 14. decembra (RPA) – Na najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku – na Luniku IX v Košiciach – budú mať od Nového roka nového prednostu. Súčasného nahradí rómsky poslanec Mestského úradu v Moldave nad Bodvou Július Gruľo. Ako uviedol pre Rómsku tlačovú agentúru (RPA), táto ponuka bola pre neho prekvapením, no považuje ju za výzvu a prejav dôvery.

„Nepoznám komunitu na Luniku IX dokonale a nemám ani skúsenosti s funkciou prednostu. Zo začiatku som váhal a bol som prekvapený touto ponukou, ale po zrelej úvahe som nakoniec súhlasil, pretože je to pre mňa výzva a aj prejav dôvery nového starostu Lunika IX. Verím, že prejavenú dôveru voči mojej osobe nesklamem,“ uviedol Gruľo. Skúsenosti, ako ďalej hovorí, ktoré získal ako poslanec Mestského úradu v Moldave nad Bodvou počas 8 rokov svojho pôsobenia v tejto funkcii, však určite využije na prospech Lunika IX, kde podľa neho „nič nefunguje, ako má“.

Július Gruľo stál pri zrode rómskych občianskych poriadkových hliadok v Moldave nad Bodvou, ktoré fungujú dodnes. Pôsobenie hliadok sa datuje od roku 2001 a ich zriadenie bolo výsledkom predovšetkým úzkej spolupráce mesta a mestskej polície. Tieto skúsenosti chce využiť aj na svojom novom pôsobisku.

„V prvom rade chcem docieliť, aby samospráva Lunika IX fungovala na báze úzkej spolupráce s mestom Košice a zabezpečila zriadenie hliadok na takej úrovni ako v Moldave,“ vyhlásil Gruľo. Okrem 8-ročného „poslancovania“ v moldavskom zastupiteľstve je Gruľo aj štatutárom občianskeho združenia Amare Roma (Naši Rómovia), ktoré je organizátorom medzinárodného festivalu Rómov, venoval sa však aj tvorbe projektov so zameraním na rómsku komunitu.

Podľa jeho ďalších slov sa v prvých mesiacoch bude venovať aj preverovaniu, čo bolo v riadení úradu zlé a čo dobré. Bude predovšetkým hľadať, kde a v ktorých oblastiach sa dá docieliť zlepšenie. Má už vraj aj pripravenú stratégiu, ktorá má 7 téz, každá z nich obsahuje niekoľko bodov. Tieto tézy, ako vysvetlil, zahŕňajú všetky oblasti života komunity Rómov na Luniku IX. Prvou z nich a podľa neho aj najdôležitejšou je rast životnej úrovne obyvateľov, s ktorou súvisia ďalšie tézy.

„Každá z nich je úzko prepojená a nadväzujú jedna na druhú. Sú to oblasti od osvety, zdravia, kultúry, vzdelávania a povinnej školskej dochádzky, aktívnej politiky zamestnanosti, rekvalifikačné kurzy, bývanie, vytváranie spolupráce so zahraničnými organizáciami, až po oblasť ochrany ľudských práv a podpory mimoriadne nadaných rómskych detí na Luniku IX,“ hovorí Gruľo o širokom zábere oblastí, ktorým sa chce na svojom novom poste venovať.

„Viem, že to nebude ľahké a dovolím si tvrdiť, že na to, aby sa veci dali do pohybu správnym smerom, bude treba vyvinúť nadľudské úsilie, ale bez spolupráce samotných obyvateľov Lunika IX, mesta a rôznych inštitúcií to nepôjde,“ zdôraznil na záver.

Na sídlisku Lunik IX žije neoficiálne viac ako 7 000 Rómov.

Mestský úrad

Školská 2
04552 Moldava nad Bodvou
tel.: 055 4880211, fax: 055 4603221
msu@moldava.sk | www.moldava.sk
Mesto Moldava nad Bodvou © 2001-2012    |    webmaster: Tibor Pásztor