úvodná stránkamapa stránkykontaktyrýchle odkazy
magyar változat
HU
english version
EN


Gotický rímsko-katolícky kostol

Diskusné fórum

registracia

Mesto potrebuje zmenu v myslení i v prístupe

tému otvoril: Borovský (22. októbra 2014, streda - 11:04)
Mesto sa nám za posledných pár desiatok rokov rozrástlo a to znamená nové výzvy pre riadenie mesta. Nechcem pojednávať ako sa rozrástlo a ani zložením jeho obyvateľstva, ale skôr novými výzvami na potrebu informovania a práva na informáciu. Mesto sa výstavbou a budovaním infraštruktúry a prípadným spájaním pomaly a prirodzene rozdelilo na časti, ktoré začínajú žiť svojim vlastným životom so svojimi vlastnými špecifickými problémami. Riadenie mesta preto už samo o sebe nemôže byť už natoľko koncentrované a musí akceptovať danú skutočnosť potrieb obyvateľov. Samozrejme systém koncentrovanej moci a riadenia je veľmi lákavý, no je to už prežitok a prvky rozhodnutí samovládcov v demokracii upadajú do minulosti, pretože nemajú prijateľné výsledky. Mohol by som to interpretovať aj tak, že sme už dorástli a chápeme moc vlastného rozhodovania sa. Áno, funkčnosť týchto mestských častí sa diferencuje a preto pre priblíženie správy vecí verejných navrhujem mimo iného aj pravidlo cyklického uskutočňovania riadneho zasadania mestského zastupiteľstva v jednotlivých častiach mesta. Keďže Zákon o obecnom zriadení pojednáva o minimálnom počte riadnych zasadnutí, „Obecné zastupiteľstvo zasadá podľa potreby, najmenej však raz za tri mesiace „ navrhujem tieto preniesť cyklicky ( opakovane v rade za sebou ) na časť sídliska, časti Terasa ( kopca ), mestskej časti Budulov a starého mesta. Prejednávali by sa tak problémy priamo danej časti mesta a mali by sme na ich riešenie záväzne vyčlenené financie. Potreba decentralizácie dýcha novým prístupom k informovaniu občana a jeho zapojenia sa do verejných riešení a prejednávaní problémov. Máme byť otvorení tak sa otvorme tak aby obyvatelia sami povedali, čo je pre nich priorita a kde a na aký účel sa pridelené peniaze použijú. Má to aj iný veľmi významný efekt. Páni poslanci mestského zastupiteľstva budú postavení pred to, čo sľubovali svojim voličom a pred verejnú kontrolu, či ten program v prospech ľudí aj plnia. Dvíhanie ruky „za alebo proti „tak nadobudne silu pravdy. Pevne verím, že moja myšlienka sa ujme a osloví ľudí, ktorí majú snahu budovať moderné mesto realizovaním vlastného pričinenia a vlastnými novými myšlienkami. JUDr.Borovský Slavomír
RE: RE: Súhlasí, ale...
IP28. októbra 2014, utorok - 23:51
budulovčan
Borovský
Ďakujem v prvom rade za reakciu na príspevok.Moja myšlienka sa zakladá na jednoduchom princípe " Ak nepríde hora k Mohamedovi, príde Mohamed k hore." Nič nás to nestojí, pretože ozvučenie sály v Budulove je asi rovnako nákladné ako v Moldave alebo v škole na Severnej.Chce to iba dobrú vôľu a uznávam, možno na začiatku nepríde veľa obyvateľov a ani nebude veľa peňazí na prerozdelenie no ide práve o prelomenie nedôvery v rozhodnutia mesta a ich verejnú kontrolu.Úradník je tu pre obyvateľa a nie naopak.Úradník musí a je jeho povinnosťou hľadať cestu k reálnemu a hlavne k potrebnému rozhodnutiu pre občana.Bez tohto prvku to osobne si myslím nejde.To, čo píšete, iba posilňuje frustráciu a odvolávať sa na nedostatok peňazí je alibizmus.Tak ako vinia úradníkov mesta za rozhodnutia vedenia.Samosprávy fungovali aj počas vojen a nebolo to peniazoch ale o komunitách a chcení byť tam, kde sú.Žiť tam kde sú.S touto otázkou samozrejme súvisí mnoho iných potrebných zmien vo vnútornej štruktúre vedenia mesta ale to už je volebný program a vízie o ktorých teraz nechcem rozprávať. Prehodnotením ale niektorých obchodných či iných zmluvných vzťahov si myslím, že by sme našetrili a nie málo.

Súhlasím, zastupiteľstvo ,poslanci by mali vedieť čo chcú, ale je to pravdivé tvrdenie? Mesto je na tom tak aj preto, pretože nevedeli alebo doteraz nechceli vedieť čo majú robiť.Bez urážky ale aj zamieňať priame zastúpenie obyvateľa poslancom za politickú príslušnosť poslanca a kolektívne rozhodovanie poslancov rovnakého politického spektra dostalo do frustrácie obyvateľa Moldavy.Nemohli predsa nevidieť nesprávne posúdenie súvislostí vlastných rozhodnutí,zdvíhania ruky.Plánovať budúcnosť verejná správa a jej volení predstavitelia musia.Je to ich povinnosť aj napriek problémom a obyvateľ tohto mesta má na to právo.Nesmie sa dopustiť, aby vrcholom frustrácie začal plánovať obyvateľ svoju budúcnosť sám o tom ako zanechá "rakovinu" takéhoto prostredia.Informácia musí byť priama - sprostredkovaná informácia je už politika a neodzrkadľuje realitu procesu rozhodovania sa.Váš príspevok mieša mnoho vecí do kopy, ktoré súvis samozrejme majú ale táto myšlienka sa týka výsostne profesionalizácie alebo ak chcete zmeny systému riadenia mesta a samozrejme nerieši hlad v Afrike, či finančnú rakovinu. (Máte výborné informácie, pretože o tom, že to trvá už niekoľko rokov vie asi iba zopár ľudí, viď výsledky hospodárenia a tvrdenia ,že všetko v neskutočnom poriadku vedením mesta či poslancami apod ???) Niet času, pán/pani budulovčan. Čakať ďalších 5, 10 a viac rokov kedy sa vyliečime z tejto nemoci zlých rozhodnutí ? Nezaslúžime si to. Mnoho Budulovčanov (viem čo hovorím, pretože moja pani manželka pochádza z Budulova, čo asi viete) už niet medzi nami a verte mi čakali na zmeny už vyše 20 rokov.Na záver, tak ako zvyknem dodať: Papier, internet či televízia nikdy nenahradí priamy kontakt s človekom.

Ďakujem za možnosť.

JUDr.Borovský Slavomír
Nedá mi to. Domnievam sa, že drvivá väčšina úradníkov hľadá cestu k reálnemu a hlavne potrebnému rozhodnutiu pre občana. Fakt to bez toho nejde. Ale po prekonaní politických tlakov cez šéfov (samozrejme mimo nezávislých) a niekedy nedostatočných zákonov je nedostatok financií v úrade konečným faktorom, že rozhodnutie úradníka nie je správne pre obyvateľa. Aj matka by chcela dobre vychovať syna, avšak jej ideály končia, ak manžel pre finančný kolaps (exekútor, choroba, úraz...) nevie dať financie na výchovu. Je matka zlá? Je alibistická pri výhovorke na „nedostatok peňazí“? Iní to vidia: „Veď nevie dať synovi patričnú výchovu – je zlá matka“. Peniaze je strašná sila – hlavne keď nie sú. Nie je to alibizmus. Som mladý, neviem čo bolo za vojny, ale asi neboli peniaze všeobecne a tak nevyčnieval úrad, čo niečo nevedel zabezpečiť pre občana to čo potreboval.
Straší ma Vaša snaha o zmeny v štruktúre mesta. Tak, ako Vám poslanci určite dajú 100 dní ne preukázanie Vašich schopností zlepšiť chod mesta, dajte i Vy 100 dní úradníkom, aby ukázali, čo vedia. Skôr súhlasím s prehodnotením niektorých zmlúv – hlavne tých exekučných.
Nemôžem uznať kolektívnu vinu poslancov jednej strany za zlé rozhodnutie. Ak právnik (danej strany) poradí poslancom (neprávnikom) východisko z problému určitým smerom, je snáď vhodné ťahať za jeden koniec rovnakým smerom spoločným zdvihnutím ruky. Len je nutné zistiť správnosť rozhodnutia a prípadné nesprávne napraviť včas, kým neprerastie v rakovinový nádor. Snáď preto je vhodná 4 ročná perióda volieb novej krvi, ak stará je chytená.
Iba môj vrúcny súhlas s nečakaním ďalších 5, 10 a viac rokov na liečbu. Držím palce a utrúsim aj slovko dve u môjho šéfa tam hore, aby nový primátor (primátorka) to nezabalil po návale neočakávaných informácií ešte v roku 2014. Detto pre poslancov.
Budulovčania si už konečne zaslúžia bezpečné a čisté komunikácie, udržiavanejšiu zeleň v obci vrátane cintorínov, podporu športu mladých, kultúru pre stredných a funkčnosť Búzakalászu pre starších zachvávateľov tradícií. A nech sa dohodnú na finančnej pomoci mesto, MKP a MOST na účinnú činnost Csemadoku pre obyvateľov Moldavy i Budulova. Stačí sa pozrieť 2 km severovýchodne, ako im to tam Marike ide. Pri miliónových obratoch mesta by takých 100 000 euráčov pre Budulov v pohode stačilo. A najprv riešme Budulov a potom Budulovské rybníky, ktoré asi už nie sú Budulovské...
No a nech môj pesimizmus sa premení po 15. na optimizmus. A nech neplatí že optimizmus je iba nedostatok informácií.
PS: Beseda pred moldavskou TV by nemala byť iba o sľubovaných monológov, ale aj o diskusii a i zložení účtu za predošlé volebné obdobie – detto aj pre poslancov.
RE: RE: Súhlasí, ale...
IP27. októbra 2014, pondelok - 23:16
budulovčan
Borovsky Slavomir
K tomu tlačeniu sa v komunitnom centre na Budulovskej musím dodať to, že spleť čiernych stavieb a zničeného mestského majetku nepovažujem za mestskú časť . Nikdy nebude mojim záujmom budovať z tohto priestoru mestskú časť.
Spleť čiernych stavieb, búd a dier pod nimi dnes nikto nepovažuje za mestskú časť.A ani mesto nikdy nemalo záujem z tohto priestoru vybudovať mestskú časť. Verím, že ani budúci pán (pani?) primátor(ka). (Avšak EÚ má dve veci:Iný záujem a veľa peňazí na presadenie tohto záujmu. Našťastie sa tieto peniaze z väčšej časti vyparia skôr, než dorazia do cieľovej stanici).
Štatistický vývoj tejto marginálnej časti mesta jasne dvíha varovný prst: Má viac obyvateľov, než Budulov!!! Asi nie som ďaleko od pravdy, že nárast obyvateľov Moldavy je nad 60 percent z marginálnej časti obyvateľstva (Len aby sa tá 6-ka neobrátila hore nohami.) Dynamiku rastu nezastavuje ani kontrolný systém polície, ktorý brzdí túto čiernu architektoniku Moldavy prerastajúcu do bizarnej mestskej časti aj bez dotácií mesta.
RE: Súhlasí, ale...
IP25. októbra 2014, sobota - 23:22
Borovsky Slavomir
budulovčan
Nemyslím si, že občania nemajú prístup k informáciám. Celá práca poslancov je v prijatých uzneseniach a tie sú všetky na webe mesta. Taktiež je tam aj práca (funkčných) komisií. Obávam sa, že ani 1. percento Moldavčanov nehľadalo informácie v tejto databáze. Keď vidím, že snáď iba jedno promile (každý tisíci) moldavčanov bolo priamo na (verejnom !!!) zasadnutí MZ, nemyslím si, že by obyvateľstvo dychtilo po informáciách. Myslím si, že občania sú frustrovaní aj celkovou sociálnou krízou na Slovensku. Iba mimoriadna iniciatíva poslanca za MČ Budulov dokázala „dotlačiť“ zopár budulovčanov na zasadnutie MZ v KD Budulov. Snáď jedna časť mesta by sa tlačila na zasadnutie MZ do komunitného centra na Budulovskej. Ale to je o inom.
Poslanci zvolení v tomto volebnom období vedia, čo je treba robiť v ich MČ. A to chcú aj občania, ktorí ich volili. Veď je to aj v ich volebnom programe. Áno, volebný program ani návrhy obyvateľov sa nerealizujú ani na 20 percent. Ale len pre finančnú rakovinu, ktorou mesto trpí pár rokov. Blíži sa koniec volebného obdobia, ale nie sú splnené ani dotácie mesta, ktoré boli poslancami záväzne odsúhlasené a prijaté. Takto je vážne ohrozená športová iniciatíva v meste, kultúrna činnosť, Csemadok, NZ Voda a život, skauti, Teakwon a ostatné združenia.
Kým nebude iniciatíva Moldavčanov a poslancov (aj mesta !!??) dusená vetou „na to nie sú peniaze, lebo je exekúcia“, dovtedy je škoda plánovať rast a myslieť na rozvoj jednotlivých častí Moldavy.
Záverom: Ak sa mesto vylieči z rakoviny, určite sa nájdu ľudia, ktorí budú mať snahu budovať moderné mesto realizovaním vlastného pričinenia a vlastnými novými myšlienkami. Aj v Budulove.
K tomu tlačeniu sa v komunitnom centre na Budulovskej musím dodať to, že spleť čiernych stavieb a zničeného mestského majetku nepovažujem za mestskú časť . Nikdy nebude mojim záujmom budovať z tohto priestoru mestskú časť.
RE: Súhlasí, ale...
IP25. októbra 2014, sobota - 17:50
Borovský
budulovčan
Nemyslím si, že občania nemajú prístup k informáciám. Celá práca poslancov je v prijatých uzneseniach a tie sú všetky na webe mesta. Taktiež je tam aj práca (funkčných) komisií. Obávam sa, že ani 1. percento Moldavčanov nehľadalo informácie v tejto databáze. Keď vidím, že snáď iba jedno promile (každý tisíci) moldavčanov bolo priamo na (verejnom !!!) zasadnutí MZ, nemyslím si, že by obyvateľstvo dychtilo po informáciách. Myslím si, že občania sú frustrovaní aj celkovou sociálnou krízou na Slovensku. Iba mimoriadna iniciatíva poslanca za MČ Budulov dokázala „dotlačiť“ zopár budulovčanov na zasadnutie MZ v KD Budulov. Snáď jedna časť mesta by sa tlačila na zasadnutie MZ do komunitného centra na Budulovskej. Ale to je o inom.
Poslanci zvolení v tomto volebnom období vedia, čo je treba robiť v ich MČ. A to chcú aj občania, ktorí ich volili. Veď je to aj v ich volebnom programe. Áno, volebný program ani návrhy obyvateľov sa nerealizujú ani na 20 percent. Ale len pre finančnú rakovinu, ktorou mesto trpí pár rokov. Blíži sa koniec volebného obdobia, ale nie sú splnené ani dotácie mesta, ktoré boli poslancami záväzne odsúhlasené a prijaté. Takto je vážne ohrozená športová iniciatíva v meste, kultúrna činnosť, Csemadok, NZ Voda a život, skauti, Teakwon a ostatné združenia.
Kým nebude iniciatíva Moldavčanov a poslancov (aj mesta !!??) dusená vetou „na to nie sú peniaze, lebo je exekúcia“, dovtedy je škoda plánovať rast a myslieť na rozvoj jednotlivých častí Moldavy.
Záverom: Ak sa mesto vylieči z rakoviny, určite sa nájdu ľudia, ktorí budú mať snahu budovať moderné mesto realizovaním vlastného pričinenia a vlastnými novými myšlienkami. Aj v Budulove.
Ďakujem v prvom rade za reakciu na príspevok.Moja myšlienka sa zakladá na jednoduchom princípe " Ak nepríde hora k Mohamedovi, príde Mohamed k hore." Nič nás to nestojí, pretože ozvučenie sály v Budulove je asi rovnako nákladné ako v Moldave alebo v škole na Severnej.Chce to iba dobrú vôľu a uznávam, možno na začiatku nepríde veľa obyvateľov a ani nebude veľa peňazí na prerozdelenie no ide práve o prelomenie nedôvery v rozhodnutia mesta a ich verejnú kontrolu.Úradník je tu pre obyvateľa a nie naopak.Úradník musí a je jeho povinnosťou hľadať cestu k reálnemu a hlavne k potrebnému rozhodnutiu pre občana.Bez tohto prvku to osobne si myslím nejde.To, čo píšete, iba posilňuje frustráciu a odvolávať sa na nedostatok peňazí je alibizmus.Tak ako vinia úradníkov mesta za rozhodnutia vedenia.Samosprávy fungovali aj počas vojen a nebolo to peniazoch ale o komunitách a chcení byť tam, kde sú.Žiť tam kde sú.S touto otázkou samozrejme súvisí mnoho iných potrebných zmien vo vnútornej štruktúre vedenia mesta ale to už je volebný program a vízie o ktorých teraz nechcem rozprávať. Prehodnotením ale niektorých obchodných či iných zmluvných vzťahov si myslím, že by sme našetrili a nie málo.

Súhlasím, zastupiteľstvo ,poslanci by mali vedieť čo chcú, ale je to pravdivé tvrdenie? Mesto je na tom tak aj preto, pretože nevedeli alebo doteraz nechceli vedieť čo majú robiť.Bez urážky ale aj zamieňať priame zastúpenie obyvateľa poslancom za politickú príslušnosť poslanca a kolektívne rozhodovanie poslancov rovnakého politického spektra dostalo do frustrácie obyvateľa Moldavy.Nemohli predsa nevidieť nesprávne posúdenie súvislostí vlastných rozhodnutí,zdvíhania ruky.Plánovať budúcnosť verejná správa a jej volení predstavitelia musia.Je to ich povinnosť aj napriek problémom a obyvateľ tohto mesta má na to právo.Nesmie sa dopustiť, aby vrcholom frustrácie začal plánovať obyvateľ svoju budúcnosť sám o tom ako zanechá "rakovinu" takéhoto prostredia.Informácia musí byť priama - sprostredkovaná informácia je už politika a neodzrkadľuje realitu procesu rozhodovania sa.Váš príspevok mieša mnoho vecí do kopy, ktoré súvis samozrejme majú ale táto myšlienka sa týka výsostne profesionalizácie alebo ak chcete zmeny systému riadenia mesta a samozrejme nerieši hlad v Afrike, či finančnú rakovinu. (Máte výborné informácie, pretože o tom, že to trvá už niekoľko rokov vie asi iba zopár ľudí, viď výsledky hospodárenia a tvrdenia ,že všetko v neskutočnom poriadku vedením mesta či poslancami apod ???) Niet času, pán/pani budulovčan. Čakať ďalších 5, 10 a viac rokov kedy sa vyliečime z tejto nemoci zlých rozhodnutí ? Nezaslúžime si to. Mnoho Budulovčanov (viem čo hovorím, pretože moja pani manželka pochádza z Budulova, čo asi viete) už niet medzi nami a verte mi čakali na zmeny už vyše 20 rokov.Na záver, tak ako zvyknem dodať: Papier, internet či televízia nikdy nenahradí priamy kontakt s človekom.

Ďakujem za možnosť.

JUDr.Borovský Slavomír
Súhlasí, ale...
IP22. októbra 2014, streda - 23:16
budulovčan
Nemyslím si, že občania nemajú prístup k informáciám. Celá práca poslancov je v prijatých uzneseniach a tie sú všetky na webe mesta. Taktiež je tam aj práca (funkčných) komisií. Obávam sa, že ani 1. percento Moldavčanov nehľadalo informácie v tejto databáze. Keď vidím, že snáď iba jedno promile (každý tisíci) moldavčanov bolo priamo na (verejnom !!!) zasadnutí MZ, nemyslím si, že by obyvateľstvo dychtilo po informáciách. Myslím si, že občania sú frustrovaní aj celkovou sociálnou krízou na Slovensku. Iba mimoriadna iniciatíva poslanca za MČ Budulov dokázala „dotlačiť“ zopár budulovčanov na zasadnutie MZ v KD Budulov. Snáď jedna časť mesta by sa tlačila na zasadnutie MZ do komunitného centra na Budulovskej. Ale to je o inom.
Poslanci zvolení v tomto volebnom období vedia, čo je treba robiť v ich MČ. A to chcú aj občania, ktorí ich volili. Veď je to aj v ich volebnom programe. Áno, volebný program ani návrhy obyvateľov sa nerealizujú ani na 20 percent. Ale len pre finančnú rakovinu, ktorou mesto trpí pár rokov. Blíži sa koniec volebného obdobia, ale nie sú splnené ani dotácie mesta, ktoré boli poslancami záväzne odsúhlasené a prijaté. Takto je vážne ohrozená športová iniciatíva v meste, kultúrna činnosť, Csemadok, NZ Voda a život, skauti, Teakwon a ostatné združenia.
Kým nebude iniciatíva Moldavčanov a poslancov (aj mesta !!??) dusená vetou „na to nie sú peniaze, lebo je exekúcia“, dovtedy je škoda plánovať rast a myslieť na rozvoj jednotlivých častí Moldavy.
Záverom: Ak sa mesto vylieči z rakoviny, určite sa nájdu ľudia, ktorí budú mať snahu budovať moderné mesto realizovaním vlastného pričinenia a vlastnými novými myšlienkami. Aj v Budulove.

Mestský úrad

Školská 2
04552 Moldava nad Bodvou
tel.: 055 4880211, fax: 055 4603221
msu@moldava.sk | www.moldava.sk
Mesto Moldava nad Bodvou © 2001-2012    |    webmaster: Tibor Pásztor